Basında Kutas Pasta

Hürriyet – Ayşe Arman – Hayatın kirliliğinden kendilerini pasta yaparak koruyorlar
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/21619189.asp

ŞEHRİN en şahane pastacısı kuzenim.
Cümleyi yazdım. Sonra düşündüm. Kıyak mı geçiyorum diye. Çünkü Kutas Tülek Gür, kuzenim. Kutas Pasta da onun eseri. Güzel Sanatlar’da seramik okudu Kutas… Belki de… Belki de değil öyle, sanatçı olduğu için pastaları farklı. Gerçekten döktürüyor. Hayallerinizi, pasta olarak karşınıza getiriyor. Ondan çıkan, estetik olmayan, uyduruk, şişirilmiş, abidik gubidik hiç bir pasta görmedim. Dolayısıyla, kıyak filan geçmiyorum. Sezar’ın hakkı Sezar’a, şehrin en iyi pastacısı o.

Üstelik romantik bir ikili onlar. Karı-koca, bütün dünyaya karşı pasta yapıyorlar. Birlikte takılıyorlar. Birlikte yaratıyorlar. Kendi yağlarıyla kavruluyorlar. Minicik bir atölyede, aşkla yapıyorlar pastalarını. Büyümek istemiyorlar, “Küçük olsun bizim olsun” mantığındalar. Hayretle, sevgiyle, saygıyla izliyorum onları. Ara ara, “Manyak mısınız, bu kadar iyisiniz, neden büyümek istemiyorsunuz?” diyorum, onları zehirlemeye çalışıyorum.
Sadece gülümsüyorlar.
Yenilemişler sitelerini www.kutaspasta.com o yüzden yazıyorum bu yazıyı.

Girin görün, olağanüstü işler çıkarıyorlar. Havalı havalı organizasyon şirketleri bile onlara pasta yaptırıp kendi eserleriymiş gibi üzerlerine yatıyorlar, o kadar iyiler. Şu İstanbul’da neredeyse pasta yapmadıkları kimse kalmadı. Dediğim gibi hep aşkla yaptılar. Son zamanlarda aşkla yaptıkları bir şey daha oldu. Demir Gür. Minicik şahane bir bebek. Şimdi Kutas ve Onur, Demir Gür’ün yanında yapıyor pastalarını. Onların, bütün bu keşmekeş içinde, kendilerini koruyarak, kozalarında yaşamalarına bayılıyorum. Hepimize böyle kozalar diliyorum. Yoksa insan, bu ülkenin her türlü kirliliğinde delirir! Onları, pasta hamuru koruyor. Bizi de başka şeylerin koruması ve devam etme gücü vermesi dileğiyle…

————————————-

Vogue Türkiye – Arda Türkmen -İstanbul’da tatlı şeyler oluyor
http://vogue.com.tr/blog/gurme/istanbulda-tatli-seyler-oluyor

Son yıllarda son derece hızlı gelişen butik pastacılık sektörü, İstanbul’da pozitif bir ayrımcılığa doğru yelken açtı. Artık özel yapım pastalar yerlerini dünyada çok yaygın olan cupcake’lere bırakıyor. Cupcake dediğimiz şey kişiye özel tek porsiyon pasta. Aslında birer sanat eseri her biri. Üreticisinin el emeği göz nuru, bir o kadar da damak tadı…!..!

Sektörde birçoğu sanatçı niteliğinde cupcake’çi var. Bunlardan uzun süredir takip ettiklerimin başında Kutas geliyor. Genç, yaratıcı ayrıca son derece ince işçilikle yapıyor

cupcake’leri Kutas. Bayılıyorum O’nun ince işine. Sadece lezzet değil, görsellikte de özel bir dokunuşu var.

————————————–

Urbanlulu – Yemeye kıyamazsınız!

Pasta tasarımları son yıllarda çok moda. Kimse artık iki katlı, ortası kremalı sıradan bir pastayla kutlama yapmıyor. Mutlakaözenle hazırlanmış, hatta tasarlanmış bir pasta almak istiyor.Kişiye özel pişirilenler ise daha da makbul.

Kutas Tülek, işte bu tasarım pastacılık konusunda ‘profesyonelleşmiş’ isimlerden biri. Tülek’in rengârenk ve her biri sanat eseri gibi duran pastalarını görünce kişiye özel pastacılıkta ustalaştığını söylemek mümkün. Hayalinizdeki her şeyi pastaya dökebilme yeteneğine sahip! Hem de son derece matrak kompozisyonlar içinde ve aklınızın ucundan geçmeyecek detaylarla… Çünkü kendisi Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü mezunu.

Rolling Stone’un doğum günü için gitarın ve Marshall amfinin detaylarına kadar yapabilen; bir ayakkabıkolik için ayakkabıkutularını en ince ayrıntılarına kadar detaylandırabilen; doğakompozisyonlarında da çok başarılı bir pastacı Kutas. Kişiye özelpasta ve kurabiye tasarımları resimlerle sınırlı da değil.

Siz hayalinizdeki pastayı tarif edin, birlikte tasarlayın ve işin gerisini Kutas’a bırakın. Özel günler, kutlamalar ve sevdiklerinize özel sürprizler için mutlaka Kutas’la tanışın. Bizce en başarılı pasta tasarımcılarından biri o…

————————————–

Akşam Gazetesi – Aşkla yapılan pastalar hayatlarını değiştirdi

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü mezunu olan ve butik pastacılık ilgisini çekmeye başlayınca 2004 yılında tasarım pasta yapmaya başlayan Kutas Tülek Gür’ün, bu alanda uluslararası pasta tasarım yarışmalarından aldığı ödülleri de var. Eşi Onur Bey ise grafik tasarımcı. O da pastacılığın ruhuna kapılıp işini bırakıp pasta yapmaya başlamış. Her ikisi de işlerini aşkla yapıyor. Kutas Hanım: ‘Bu işi seviyoruz ve sanatsal yönümüzün kuvvetli olması işimize kendimizi adamamızı ve başarıyı getirdi. Birimizin simetri takıntısıyla diğerimizin renk tutkusu birbirini tamamlıyor’ diyor.

————————————–

Hürriyet Gazetesi – Ayşe Arman – Kızım Kleopatra ben Fiona
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/19987174.asp

Ve tabii pastayı, kuzenim Kutas yaptı. ‘Kutas Pasta’ üzerine tanımam. Gerçekten ne hayal ediyorsanız, yapabiliyor. Benim de aklım uçuyor. Bir tek sorun, o kadar güzel ve estetik yapıyor ki, (çünkü seramik mezunu bir sanatçı) insan kesmeye kıyamıyor, bir obje gibi bir yere kaldırmak istiyor.

————————————–

Sabah Gazetesi – Neslihan Tunç – Hayal gücünü zorlayan pastalar
http://arsiv.sabah.com.tr/2008/04/05/ct/haber,E2083C0FE54940099EE705224AAAEBAF.html

Pastanızın üzerinde sevdiğiniz çizgi film kahramanları olsun ister misiniz? Peki bir dostunuzla yaşadığınız keyifli tatil, esprili bir şekilde pastayı süslese nasıl olur? Kişiye özel pastalar tasarlayan Kutas Tülek, istediğiniz her şeyi pastaların üzerine taşıyor..

Doğum Günü, nişan, düğün gibi özel günlerin yanı sıra kimi zaman sevdiklerimize hiç sebepsiz de sürpriz yapmak isteriz. Nedeni ne olursa olsun, sevdiğimiz birini mutlu etmenin en güzel yollarından biri de çok güzel bir pastadır şüphesiz. Üstelik tamamen ona veya aranızdaki diyaloğa özel olarak tasarlanmış bir pasta bile olabilir bu. En sevdiğiniz çizgi kahramanları veya paylaştığınız keyifli bir anı sembolize eden kocaman ve rengârenk bir pasta… İşte, butik pastalar yapan Kutas Tülek, akla gelebilecek her türlü espri ve figürü pastaların üzerine taşıyor. “Ne hayal ederseniz, olabilecek her şeyi yapabilirim,” diyen Tülek şunları söylüyor: “Yani benim yapacaklarım üç-beş modelle sınırlı değil. Artık insanlar normal, düz bir pasta yerine, esprili, o güne anlam katacak bir pasta istiyorlar.”

————————————–

Milliyet – Melis Alphan – Doğum günü pastasının yerini cupcake aldı
http://cadde.milliyet.com.tr/2012/07/25/YazarDetay/1077053/Dogum_gunu_pastasinin_yerini_%E2%80%9Ccup_cake%E2%80%9D_aldi

Gece 12.00’de karanlığın içinden gelen mumlu pastalar, dilek tutarak mum söndürme geleneği galiba tarihe karıştı.
İki hafta içinde gittiğim iki doğum günü de cup cake’lerin tekelindeydi.
Minik pastalar dersem gözünüzde canlanacak olan cup cake’ler çeşit çeşit ve boy boy…
Genellikle barlarda düzenlenen doğum günü partilerinde gecenin bir saati garson elinde onlarca cup cake’in olduğu bir tepsiyle davetliler arasında dolaşıyor. “İyi ki doğdun” şarkısı söylenmeden, sessiz sedasız mideye iniyor doğumgünü pastası.
Doğum günü sahibi açısından işin romantik kısmına ve ritüele biraz darbe vursa da pratikliği açısından cup cake’ler ideal.
Eski usulü düşünün… Ayakta içkini koyacak yer mi ararsın, yoksa tek elle hem tabağı hem çatalı zapt etmeye mi uğraşırsın? Pastayı yemeye çalışırken iki büklüm olur, bitirince tabağı nereye koyacağını bilemezsin.
Özel sipariş pastalar yapan Kutas Tülek son dönemde doğum günlerinde cup cake trendinin yükselişte olduğunu ve 18-30 yaşları arasındakilerin bu yönde tercih yaptıklarını söylüyor. Tülek cup cake’leri tasarlamadan önce doğum günü sahibi hakkında bilgi alıyor, hobilerini, mesleğini, sevdiği çizgi karakterleri öğreniyor ve cup cake’leri ona göre süslüyormuş.
Cup cake’ler önce düğünlerin gözdesi oldu. Çünkü servisi kolaydı, daha şık duruyordu, dilim pasta gibi parçalanma riski yoktu.
Evet, hayatımızı kolaylaştıran her şeye varız ve cup cake trendinin düğünlerden partilere sıçramasından dolayı memnunuz.

—————————————-

Milliyet Cadde – Çağdaş Ertuna – Ayşegül Dinçkök’ün “Derin Tutku”su

Heyecanı kendisi için hazırlanan pasta geldiğinde daha da artıyor. Kutas Pasta döktürmüş, pastanın üzerinde Ayşegül Dinçkök var, yanında da ‘Derin Tutku’da sergilediği fotoğrafları…

—————————————-

Hürriyet – Ayşe Arman – En şahane pastaları benim kuzenim yapar
http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=8635143

Hep bu anı bekledim.

Birileri onun haberini yapsın, ben de Zorro gibi ortalığa atlayayım… “Ey biliyor musunuz, o haberde sözü edilen kişi benim kuzenim” diyeyim… Hava atayım… Hava basayım… Çok sevinçliyim, işte o an geldi…

Cumartesi günü Sabah Gazetesi’nde “Fantastik pastalar” başlığıyla bir haber yayınlandı. Güzel Sanatlar Seramik mezunu bir kızdan söz ediliyordu, butik pastalar yapan bir kız, ünü kulaktan kulağa yayılan bir kız, insanların sipariş vermek için kuyruğa girdiği bir kız, “Çamur ya da pasta ne fark eder” diyordu ve evinin mutfağında heykeltıraş hüneriyle acayip pastalar yaratıyordu.

Evet, bir sürü insan pasta yapıyor…

Ama bu kız başka türlü yapıyor, kişiye özel tasarlıyor…

“Yok artık daha neler!” denilecek işler çıkarıyor…

Görenlere parmak ısırtıyor!

* * *

Duyduk duymadık demeyin…

İşte o kız, benim kuzenim!

En şahane pastaları bu alemde, benim kuzenim yapar! Çünkü dünyanın en çatlak kızıdır ve fevkalade yaratıcıdır. O, sanatçı ruhlu bir fırlamadır. Adı Kutas Tülek Gür. Farkındaysanız, ismi unutulacak gibi değil. Unutmayın zaten, deli misiniz hemen bir yere not edin. Kutas,benim babaannemin ismi. Ablamın da göbek adı. Develerin hörgücüne asılan süslere verilen isim, az rastlanan bir isim. Pardon, hiç rastlanmayan bir isim! Bu üç kadın dışında da kimsede duymadım!

Kutas da öyledir, eşi benzeri olmayan biridir. Kafası farklı çalışır. Çok ama çok matraktır. www.kutaspasta.com’da yaptığı pastalardan bazılarını görebilirsiniz. Yurt dışında ödüller filan da aldı. Düğün, nişan, doğum günü, evlilik günü, gibi özel zamanlarda yaratıcı bir numara çekmekse amacımız, ona askıntı olabilirsiniz. Ya da canınız ne zaman isterse. Siz hayal ediyorsunuz, o hayata geçiriyor…

——————————————

Zaman Gazetesi – Tansu Çiller’in pastası böyle, sizinki nasıl olsun?

Pasta tasarımları son yıllarda çok moda. Kimse artık iki katlı, ortası kremalı sıradan bir muzlu pastayla kutlama yapmıyor. Mutlaka özenle hazırlanmış, hatta tasarlanmış bir pasta almak istiyor.
Kişiye özel pişirilenler ise daha çok göz dolduruyor. Mesela Tansu Çiller’e bir arkadaşı, doğum günü için hoş bir sürpriz yapmak istemiş ve kır atın üzerinde, beyaz kıyafetli bir pasta yaptırmış. Bu orijinal pastanın tasarımcısı Kutas Tülek. Pastaları gibi adı da, soyadı da orijinal olan Tülek’e www.kutaspasta.com adresinden ulaştık. Tülek, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nden mezun. Tülek’in rengarenk ve her biri sanat eseri gibi duran pastalarını görünce kişiye özel pastacılıkta ustalaştığını söylemek mümkün. Sevdiği birine özel bir pasta tasarımı yaptırmak isteyenler ona telefonla ya da maille ulaşıyor ve hikâyelerini anlatıyor. Tülek de onlara esprili, neşeli bir pasta tasarlıyor.

—————————————-

Trendometre – Yaprak Aras – Yeme de yanında yat!

Kutas’la tanışın.
Kanımca en başarılı pasta tasarımcılarından biri.
Hayalinizdeki her şeyi pastaya dökebilme yeteneğine sahip!
Hem de son derece matrak kompozisyonlar içinde ve aklınızın ucundan geçmeyecek detaylarla..
Çünkü kendisi Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik bölümü mezunu..
Rolling Stone’un doğum günü için gitarın ve Marshall amfinin detaylarına kadar yapabilen;
Bir ayakkabıkoliğin kutularını ‘swoosh’undan 3 çizgisine kadar detaylandırabilen;
doğa kompozisyonlarında da hayli başarılı bir pastacı Kutas.

Kişiye özel pasta ve kurabiye tasarımları resimlerle sınırlı değil. Siz hayal ediyorsunuz, birlikte tasarlıyorsunuz. Kutlama pastalarının yanı sıra cupcake’leri, kurabiyeleri, düğün pastaları ve ‘adult cake’leri de çok ünlü. Sipariş vermek için www.kutaspasta.com adresini ziyaret edebilir, veya (536) 261 63 55′no’lu telefondan kendisine ulaşabilirsiniz.